Milyen sminket vigyünk magunkkal a nyaralásra?
Gondolom Veled is előfordult már, hogy a nyaralás előtti őrült pakolásban ott álltál tanácstalanul a fürdőben a tükröt bámulva, hogy milyen kozmetikumokat, sminket vigyél magaddal a nyaralásra? A ruhákat már rég összepakoltad az egész családnak, a gyerekek is egy halom játékot tettek oda, és már így is sokkal több lett, mint gondoltad. Most jönnének az apróbb, de nélkülözhetetlen dolgok, de már így is túl sok a holmi. Hogy fog ez mind elférni a csomagtartóban? Én ezt úgy oldom meg - lévén, hogy mi vonattal járunk belföldre nyaralni -, hogy tényleg csak a nagyon speciális dolgokat pakolom oda, a többit a helyszínen megvesszük, ráadásul kis kiszerelésben. Így van esély rá, hogy akár a nyaralás alatt el is használjuk közösen a tusfürdőt, sampont stb. Ráadásul a gyerekeknél is szabályozom, hogy mekkora mennyiségű játékot hozhatnak el itthonról.
A sminkes neszesszer összekészítésénél pedig igyekszem átgondolni, hogy milyen programunk lesz a nyaralás alatt. És természetesen attól is függ, hogy hová megyünk nyaralni. Nyilván, ha csak a telekre, akkor sokkal kevesebb dolgot viszek, egyrészt, mert nincs rá szükségem, másrészt egy csomó dolog lent van állandóan, így nem kell szállítgatni őket. Más a helyzet például egy szállodai nyaralásnál. Ott azért este csinosan megy le az ember lánya vacsizni, vagy esetleg este elmegy sétálni a családdal szépen kiöltözve, netalántán tud egy bébiszittert szerezni, aki pár órára vigyáz a gyerekekre, és kettesben tud egy estét tölteni a férjével. Na ilyenkor tuti, hogy a sminket nem hagyom ki. :-)
Ha megnéznéd az én smink neszesszeremet, az alábbi dolgokat találnád meg benne a nyaralás alatt:
- arcpirosító + ecset
- vízálló szempillaspirál
- szemhéjfesték + applikátor
- szájfény.
Ennél több sminket én nyáron nem szoktam használni. A fenti gondolat adta az ötletet, hogy megkérdezzek egy szakembert is a témában. Így megkerestem Fürjes Orsit, az egészségtudatos nők biosminkesét, az Arcszintér tulajdonosát, aki maga is három csemete anyukája, hogy a nyári sminkelésről beszélgessünk.
Orsi, először is köszönöm, hogy vállalkoztál a kérdések megválaszolására. Az érdekelne, hogy milyen sminket vigyen egy anyuka magával a nyaralásra? Milyen szempontok alapján válogassa össze a piperetáskája tartalmát?
Köszönöm Anikó, nagyon megtisztelő a felkérésed. Mielőtt válaszolnék a kérdésedre, fontosnak tartom megjegyezni, hogy a nők többsége nem használ sminket nyáron, mert fullasztónak érzi, beizzad alatta, így folyton törölgeti és megette a fene az egész reggeli készülődést. Ez a nem megfelelő összetevőjű sminkek miatt van így: a kőolaj származékos, parabénes sminkek okozzák ezt az érzést, mert filmréteget vonnak a bőrre, megakadályozva a természetes légzést, vízáteresztést, öregítik a bőrt, ráadásul a napfény hatására ezek a mérgező anyagok bele is ívódnak a bőrbe. Így azt mondom, hogy teljesen szuper, hogy nem használsz nyáron alapozót, BB krémet (színezett hidratálókrém), így jobban véded a bőrödet a káros ártalmaktól.
Ma már szerencsére léteznek minősített bio sminkek is, amik nem ártanak a bőrnek. Én is ezekkel dolgozom. Tökéletesek akár nappali, akár esti sminkhez. Viszont vízpartra strandoláshoz, fürdéshez, napozáshoz, úszáshoz még ezeket, sőt egyáltalán semmilyen sminket sem ajánlok! (A biosminkek nem vízállóak, mivel nem tartalmaznak szilikont.)
Az általad összerakott sminktermékek tökéletesek nappalra. Ezt a magam részéről alapozással egészíteném ki. Nyáron egy könnyed, csak növényi alapanyagokból álló primert (hidratáló krém) és egy fizikai fényvédőt (titánium-dioxidot) tartalmazó alapozó púdert javaslok az anyukáknak, amit saját magam is leteszteltem, és használok is az arcomon. Így kettős hatás érhető el: egyrészt a fényvédelemről is gondoskodunk, másrészt megfelelő alapot adunk az arcunknak a sminkeléshez. Nem izzadunk alá, nem fullasztó, nem is érezzük, hogy rajtunk van. Én például vízálló szempillaspirált sem használok, mert allergiás vagyok rájuk, könnyezik a szemem minden nem csak természetes alapú szempillaspiráltól.
Van-e különbség a nappali és az esti smink között? Kellenek-e hozzá más eszközök?
A nappali és az esti smink között két különbség van:
- Az első a személyiségből fakad. Aki nappalra nem sminkel, az estére annyit tesz fel, amit felsoroltál.
- A második különbség, hogy mivel estéről beszélünk, sötét van, nincsenek természetes fények, így az esti sminket anélkül tehetjük erősebbé, hogy az közönségesnek hatna. Szerencsére divat most erős színű rúzsokat használni, így ha megtaláltuk a számunkra legmegfelelőbb színű élénk rúzst, ennek a pontosan, rúzsecsettel feltett változata a legegyszerűbb és legkevesebb plusz eszközzel járó módja, hogy látványos változást érjünk el az esti smink kivitelezésénél. A másik szuper eszközünk egy szemceruza. Ez lehet színes, fekete, barna, mindenképpen a szemformának megfelelő használattal gyorsan, és egyszerűen tudunk látványos változást elérni.
Tudnál-e azon anyukáknak is tanácsot adni, akik nem sminkelik magukat? Ők milyen arckrémet használjanak a nyaralás alatt?
Több oka is lehet annak, ha egy nő nem sminkeli magát. Nekem az a tapasztalatom, hogy sokan allergiásak lettek korábbi kozmetikumaikra, és érezve, hogy nem jó, amit használnak, teljesen leálltak róla. Mások félnek. Félnek sminkelni, hiszen nem tudják hogyan kell, milyen színek állnának nekik jól. Látatlanban senkinek nem ajánlok krémet, hiszen a krémek használata sok mindentől függ:
- Személyes bőrállapot (száraz, zsírosodó, T-vonalas, rozáceás stb.)
- Kor (idősödő-vízhiányos, tini, várandósság-hormonális rendszer miatti bőrállapot változások, ráncosabb-megereszkedett bőr stb.)
- Krémezési szokások (nappalra, éjszakára, nem használ, alig használ stb.)
- Allergiás reakciók (pattanásosodik, pirosodik, ég, szúr, viszket, duzzad, pöttyösödik stb.)
Így ezt a kérdést mindenképpen szakemberrel, kozmetikussal, személyre szabottan beszélném meg. Minden esetben előnyben kell részesíteni a natúr, bio kozmetikumokat, ezekkel tényleg táplálni tudjuk a bőrünket, nem pedig mérgezni. Ugyanezek igazak a sminkválasztásra is, kiegészítve a megfelelő szín és eszköz használattal. Nyáron pedig különösen fontos fényvédő használata, viszont csak a fizikai fényvédőt tartalmazó készítményeket ajánlom, mert a kémiai fényvédők a nappal találkozva reakcióba lépnek, fényérzékennyé teheti a bőrt. Érdekes, ugye?
Kedves Orsi, köszönöm a válaszokat. Remélem tudtunk segíteni a tanácstalan anyukáknak.
Ha kérdésed lenne, írd meg hozzászólásban! Ha pedig többet szeretnél megtudni a biosminkről, azok előnyeiről, keresd fel Orsi oldalát. Ha pedig további információt szeretnél a nyári sminkelésről, akkor olvasd el Orsi korábbi bejegyzéseit a témával kapcsolatban:
Mindenkinek mosolygós, vidám pakolással és (bio)sminkeléssel teli napot kívánok!
Szólj hozzá!