Téli madáretetés
Azt már a gyerekeknek az oviban megtanítják, hogy a madarak többsége ősszel melegebb éghajlatra (pl. Afrikába) költözik, ott töltik a telet, s csak tavasszal térnek vissza. Mi szerencsésnek mondhatjuk magunkat, mert az óvodánkban havonta van madárovis foglalkozás. Ez többnyire benti vetítést jelent, de sokszor mennek kirándulni is a gyerekek. Tavaly volt pl. gyűrűzés az udvaron, ill. most januárban is ellátogatnak a Margit-szigetre sirályt etetni. No de visszatérve a költöző madarakra (amiről már szintén volt szó egy ősz eleji foglalkozáson), a fehér gólya például már nyár végén útra kél, s novemberre-decemberre érkezik meg Afrikába, kb. 10.000 km-t tesz meg évente kétszer. Természetesen vannak olyan madarak is, akik nem mennek ilyen messzire, s megelégszenek egy enyhébb klímával is. Arról azonban már kevesen tudnak, hogy a nálunk zordabb időjárási klímájú országokból pedig éppen hozzánk jönnek madarak, s nálunk vészelik át a telet. A költözés egyik oka, hogy egyre kevesebb élelmet találnak, ill. csökken a nappalok hossza, ami hatással van a madarak hormonális egyensúlyára. Ill. a madarak számára az ősz és a tél a költés utáni pihenési időszak. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szerint már a korai fagyok (november) megjelenésével el lehet kezdeni gondoskodni az itthon maradt madarak etetéséről, mely nagy könnyebbséget és biztonságot jelent számukra. Fontos azonban, hogy folyamatosan ellenőrizzük, hogy van-e az etetőben, a fára felakasztva elegendő élelem nekik, mert ezeknek az apró testű madárkáknak (pl. cinke, pinty, fekete rigó, seregély, vörösbegy, ökörszem stb.) sokszor csak annyi energiájuk marad, hogy átvészeljék a hidet éjszakát. Ha másnap nem találnak a megszokott helyen táplálékot, akár el is pusztulhatnak.
Mivel etessük?
- olajos magvakkal (Legjobb erre a nem sózott, nem pirított, fekete napraforgómag, amit keverhetünk apróbb magokkal is, mint pl. kölessel. Emellett jó még a dió, mogyoró, földi mogyoró, pisztácia is, de természetesen ezek is natúr módon.)
- állati zsiradékkal (Nem sós, kifőzött szalonna; faggyú, vaj, ill. ma már egyre több helyen lehet kapni cinkegolyót is - mi is vettünk ilyet. A megmaradt cinkegolyó, zacskózva mélyhűtőben eltartható a következő etetési időszakig.)
- gyümölccsel (Elsősorban almával, melyet csak egyszerűen szúrjunk fel az ágra.)
Mit ne adjunk a madaraknak?
Soha ne adjunk az énekesmadaraknak kenyeret, kenyérmorzsát, mert ezek erjedésnek indulva gyomor- és bélgyulladást, akár a madarak pusztulását okozhatják (a vízi madarak: hattyúk, récék, libák számára az alkalmi kenyérfogyasztás nem jelent egészségügyi problémát).
Meddig etessük őket?
Tavasztól már ne etessük őket, mert elvonjuk őket a rovarfogyasztástól. Sok magevő madár a fiókáit is rovarokkal eteti. Tartsatok velem következő alkalommal is, amikor is megmutatom, hogy mi milyen madáreleséget készítettünk itthon hétvégén a gyerekekkel.
Forrás:
Fotó:
- dan/FreeDigitalPhotos.net jóvóltából
Szólj hozzá!